A Yin s Yang negatv s pozitv, vz s tz, n s frfi, az selemek egymsra hatsnak jelkpe.
A ma emberhez szl zenett akkor rthetjk meg teljes egszben, ha pontosan tudjuk, mit is mond ez a szimblum.
A knaiak gy tartjk, hogy a Yin s Yang az idk kezdettl jtt ltre, mikor villm hastott a kozmikus ssttbe s semmibe. Ekkor minden slyosbl s sttbl Yin keletkezett, mikzben amire csak a villm fnye hullott, knny slytalan Yang- vltozott.
Kett kapcsolata lland, folytonos (mint a jelkp tkrzi), egymst kiegszt, szoros egysget alkotja meg az egszet.
A knai filozfiban a Yin s Yang jelkp a termszet megfigyelsn alapul. Az gitestek csillagok, s bolygk ugyancsak Yin vagy Yang minsgek , a Nap Yang , a Hold Yin.
A termszetben szintn egyttesen van jelen Yin s Yang a hegyek Yang mg a folyk Yin .
A Yin s Yang kettssgn alapul vilgszemllet, gy hiszem, segt megrteni a minket krlvev valsgot s trtnseit. Megvilgtja a bennnk magunkban rejl ellentteket, s lehetv teszi, hogy sszhangba kerljn a krlttnk raml, hullmz erkkel, st, bizonyos mrtkig uralmat is nyerjnk felettk!
Yin: fekete, ni, befogads, anyafld, termkenysg
Yang:fehr, frfi, aktivits, teremts
Minden, ami a relatv vilgon bell van, vltozik. Annak, ami megszletik, meg is kell halnia, majd jra valamilyen formban meg kell jelennie. A vltozs kt szlssg, kt plus kztt zajlik. Az egyik szlssg a tiszta Yin, a msik a tiszta Yang. Minl nagyobb a kztk lv klnbsg, annl nagyobb az energia. A kett vltakozsa tartja letben a dolgokat.
A Yin-Yangrl tbb szablyszersget is rdemes felismerni. Az els az, hogy egyik sem ltezhet a msik nlkl, mivel nincs fent lent nlkl, nincs kicsi nagy nlkl, nincs jszaka nappal nlkl s nincs niessg frfiassg nlkl. A kett llandan kiegszti egymst, s egymsra fektetik alapjaikat.
A msodik szablyszersg arra mutat r, hogy minden Yin tartalmaz egy magot a Yangbl, illetve minden Yang tartalmaz egy magot a Yinbl. Minden niesben van frfias s minden frfiasban van nies. Ez a mag teszi lehetv, hogy szlssges esetekben egymsba alakulhassanak. Ez azt jelenti, hogy ha valamelyik polarits tlsgosan megn, idvel talakul az ellentettjv. Termszetes esetben ha az egyik cskken a msik nvekszik. Ez az lland egymsba alakuls az let pulzlsa.
Az eredeti brzolsokon kt egymst kerget hal volt a szimblum (az als piros, a fels kk) akik egymsra nzve szemkben tkrztk a msik jelenltt, vagyis az ellenttes princpiumot. Mra az brt leegyszerstettk s tvesen fekete-fehrr vlt. A fekete-fehr brzols azrt helytelen, mert a fekete a sznek hinya, mg a fehr minden egytt. A helyes brzolsban a nt Vzzel, a frfit Tzzel jellhetjk, ami a fekete sznt kkre, a fehret pirosra cserli fel. A Yin-Yang egymshoz val helyzett tekintve az brn a Tznek kell felfel trnie, mg a Vz a mennyekbl hull al. A kettbl kapjuk a Tao sznt, a lilt. A lila a teljes harmnia szne
A Yin nies, befogad elem, amely nem azonos magval a nvel. Minden ami befogad s sszesrsdik, alszll s lecsendest, hideg, fldies, illetve tudati szinten a megnyugvssal s a blcsessggel kapcsolatos, a Yinhez sorolhat. A sz a hegy rnykos oldalt jelenti, mg a Yang a naposat. A Yang a frfiassgot sugrz elem, ami szintn nem egyezik meg magval a frfival. Az energinak ez a tpusa ad s kiterjed, felemelkedik s aktivizl, meleg, gies, illetve tudati szinten az aktivitssal s egyttrzssel kapcsolatos. Az letnkben fellp problmkat az energik egyenslynak felborulsa okozza. Ez igaz mind mentlis, mind testi problmkra. Ha ez utbbiakat vizsgljuk, vannak Yin, illetve Yang tpus betegsgek.
Ha tl sokat alszunk, testnkben sok Yin halmozdik fel, amely idvel akr az egszsgi llapotunkat is befolysolhatja. Ugyanez trtnik, ha nem pihenjk ki magunkat, s flljk Yang energinkat. Ebbl Yang tpus betegsgek jhetnek ltre. Ahhoz, hogy ezek ne alakuljanak ki, a kett megfelel idkznknti vltogatsra van szksg, e nlkl letnk nem lesz egszsges s hossz.
From: anime-love.extra.hu |