A Tao minden ltezs rkkval sforrsa, szubsztancilis er, amely mindent ltrehoz. Trvny, amely a vilgban hat anlkl, hogy beszlne vagy cselekedne, s ez a helyes cselekvs mrcje is. Ez teht a mindent magba foglal rkkvalsg, a termszeti s erklcsi vilg legfbb princpiuma. Nem azonos egy szemlyes istennel, akihez a hv imdkozhat. A Tao a vilg sfoka, mivel belle keletkezett minden. A vilg keletkezse el a nemlt llapott helyezi. Ebbl keletkezett a lt, vagyis a mindensg egysges voltnak llapota, melyben minden klnbzsg mg sztvlasztatlan. Ez az egysg hozza ltre a Yin s Yang kettssgt; az serk dualizmusbl keletkezik az letlehelet, amely a kt er harmnijt eredmnyezi. Az rkk mozg, vltoz vilg egysge nem egy klns vagy egyes anyag, hanem egy ltalnos.
A termszetes egysg az ellenttek keletkezse miatt sznt meg. Az ember ahelyett, hogy sztns biztonsggal a vilgtrvny tjn jrna s cselekedeteiben ehhez alkalmazkodna, eltvolodik az rk rendtl, s bajba kerl. A vilgon minden vltozik, keletkezik s elpusztul, a dolgok bels trvnye alapjn. A Tao trvnye szerint ebbe a mozgsba beavatkozni nem lehet s nem is szabad. A blcs ember egyetlen feladata, hogy felismerje s ttlenl szemllje a trvny mkdst, s ljen vele sszhangban. A blcs cselekvse a „nem cselekvs” (wu wei), krnyezetre puszta ltvel gyakorol hatst anlkl, hogy a gyorsan elavul clokat grcss igyekezettel hajszoln. A vgs cl az rkkvalsgban val szemlld elmlyeds, a nyugodt vgynlklisg, a vilgi dolgoktl val tartzkods. A legrgebbi taoista alkots a Tao Te King, a hres knai filozfus, Lao-ce nevhez fzdik.
Lao-ce (Lao=reg, ce=mester) a knai szellemi let legtitokzatosabb s legvitatottabb alakja. A hagyomny Konfucius (i.e. 604-517) idsebb kortrsnak, s nagy ellenfelnek tartja. Ms kutatk ktsgbe vonva ennek az lltsnak a helyessgt, mondabeli alaknak tekintik. A hagyomny szerint Lao-ce a Jangce-vidk egyik falujbl szrmazott, s egy ideig udvari levltrnok volt Lojangban. lete vgn egy fekete kr htn el akarta hagyni Knt, a hatrszoros parancsnoka azonban felszltotta hogy elbb rja le gondolatait a vilgrl s az letrl. Ennek a kvnsgnak tett eleget a Tao Te King megfogalmazsval. Azutn a „Nyugat barbrainak” hirdette a tarl szl tant, s etikai elrsaiban vonja le alapeszmjbl a gyakorlati kvetkeztetseket: „Nincs nagyobb bn, mint engedni a mohsgnak, nincs nagyobb baj, mint ha valaki nem tudja mrskelni magt, nincs gonoszabb veszedelem mint a nyerszkedsi vgy”.
Lao-ce nem csak az egyn tkletesedst tartotta lehetsgesnek. Npe gondolkodira jellemz szocilis hajlamainak megfelelen az ltala hirdetett morlis elveket alkalmas eszkznek tekintette arra, hogy megjtsa a csald, a szkebb haza, az orszg s a vilg erklcst. Az nzsben s sokfajta buzglkodsban emsztd vilg csak akkor remnykedhet javulsban, ha visszatall a romlatlan, termszetes llapothoz, s kizrlag a tanak engedi meg hogy irnytsa, mert „az g taja segtsg s nem rtalom, a szent taja munklkods, s nem kzdelem.”
From: anime-love.extra.hu |